Typy kasków

Co w ogóle oznacza „DD”? Sprawa jest prosta: na rynku wyróżniamy trzy podstawowe zapięcia w kaskach motocyklowych: na zatrzask, mikrometryczne i z podwójnym D, inaczej zapięcie DD. Kaski z zapięciem na zatrzask i mikrometryczne są  najwygodniejsze w użytkowaniu, bo pozwalają szybko zdjąć i założyć garnek na głowę. Trochę gorzej jest z tym trzecim, ale nie to jest w nim najważniejsze.

Zapięcie DD

Dzisiaj zajmiemy się zapięciem typu DD. Zacznijmy od tego, że wszyscy zawodnicy Moto GP są zobligowani do jazdy w kaskach z tego typu zapięciem. Stosują je również zawodnicy zawodów motoccross i enduro. Czemu? Jest to najbezpieczniejsze zapięcie istniejące w kaskach motocyklowych i rowerowych. Jest niemożliwe, aby samo się odpięło i co więcej jest mało prawdopodobne, że zostanie zerwane podczas wypadku. Dlatego kaski z  tym zapięciem są uznawane za najbezpieczniejsze. Pierwsza styczność z takim kaskiem może przysporzyć niemałych kłopotów z jego zapięciem, dlatego też tłumaczymy krok po kroku od czego zacząć.

Jak zapiąć kask motocyklowy z podwójnym D?

Umówmy się, że w rękawicach będzie trudniej, ale jak dojdziesz do wprawy to  też to wykonasz. 

Pierwsze, co robimy po założeniu kasku to przekładamy pasek przez oba oczka.

Krok 1

Po przełożeniu zawijamy pasek przez pierwsze oczko, ono najczęściej ma”język”.

Krok 2

Następnie zaciągamy pasek, ale nie do samego podbródka, pozostaw lekki luz , żeby było czym oddychać i zapinamy pasek na napę lub klips, aby ten nie wisiał niepotrzebnie.

Krok 3

Poprawnie zapięty kask DD powinien wyglądać jak na poniższej fotografii.

Poprawnie zapięty kask DD