Wolność czy bezpieczeństwo?

Odwieczne pytanie motocyklistów i motocyklistek: kask otwarty czy zamknięty?
Zwolennicy otwartych kasków będą mówić, że jest bardziej stylowy, można do niego spokojnie założyć okulary przeciwsłoneczne, ma większe pole widzenia i jest synonimem wolności: wiatr we włosach i fajeczka na postoju bez zdejmowania kasku.
Z drugiej strony są miłośnicy kasków zamkniętych, którzy również zwracają uwagę na wygląd, styl, komfort, ale przede wszystkim stawiają na bezpieczeństwo. Są i tacy, których przekonuje anonimowość :). Valentino Rossi po Londynie jeździ tylko i wyłącznie w czarnym kasku z przyciemnianą szybą (wiadomo czemu).

To jak to jest z tą ochroną?

Statystki mówią jasno: ponad 19% wypadków drogowych to spotkanie dolnej części twarzy (szczęki, brody) z przeszkodą. Doskonale przedstawia to jedno z malowań na kasku ICON Airframe.

19,415,2

Tworząc to malowanie, firma ICON posłużyła się dobrze znanym raportem profesora Hurta, który przeanalizował wiele wypadków motocyklowych i posługując się danymi statystycznymi określił miejsca najbardziej narażone na uderzenie, co zostało później potwierdzone przez MAIDS (Motorcycle Accidents In Depth Study). 

Trochę od siebie

Sam jeździłem do niedawna w kasku otwartym, bo wygodniej, bo chłodniej, a nawet gdy wpadła mi pszczoła podczas jazdy i zrobiła spustoszenie z uchem nie byłem do nich uprzedzony. Jednakże kiedy dobrałem odpowiedni zamknięty kask do swojej twarzy i głowy, nie zakładam innego. Powód? Względy bezpieczeństwa. Przy zamkniętej skorupie czuję większy komfort podczas jazdy. Komfort jest zarówno fizyczny jak i psychiczny. Jadę ze świadomością, że gdyby cokolwiek poszło nie tak, wiem, że minimalizuję ryzyko poważnych obrażeń.
Nie mogę jednak stwierdzić, że już nigdy nie założę kasku otwartego. Jeżeli nadarzy się okazja jazdy w stylu slow ride, czyli Harley’em lub innym cruiser’em to pierwszym wyborem jakiego dokonam będzie kask otwarty o niskim profilu (dla tej chwili wolności i fajki na postoju).

Kaski zamknięte oraz otwarte znajdziesz na naszej stronie: http://www.79point.com

Do otwartych kliknij tutaj.
Do zamkniętych kliknij tutaj.